17 Mart 2018 Cumartesi

Soğanın ve Soğan Suyunun Faydaları


Soğan hepimizin evinden eksik olmayan hemen hemen her yemekte kullanılan, evlerimizin vazgeçilmezleri arasında en başta bulunan eksikliğini her zaman hissettiğimiz bir sebzedir. Keskin ve güçlü kokusu sayesinde bazı insanlar yemeyi sevmese de yemekten çekinse bile faydaları tartışılmaz bir bitkidir. Yaz aylarında taze olan bitki, kış aylarında ise kuru olarak yemeklerimizin yanında salatalarımızda da yerlerini alırlar. Sarı soğan daha az acı olması, kırmızı olan çokça bulunması, mor olan ise acı olması sebepleriyle tercih edilir.
Ayrıca hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketilmektedir. Dünyanın pek çok yerinde yemeklerde, salatalarda oldukça popülerdir. Bu şifalı bitkinin suyu da pek çok derde devadır. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz soğanın suyu veya kürü farklı şekilde uygulanırsa oldukça faydalıdır
 Zambakgiller ailesindendir. Yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan, keskin kokulu, acı bir otsu bitkidir.  40-80 cm. kadar boylanabilen soğan, türlerine göre iki ya da çok yıllık sebze türü bir bitkidir. Uzun bir sapın tepesinde, Mayıs-Temmuz aylarında açan beyaz veya bazen leylak renginde küçük çiçeklerden oluşan top şeklinde bir çiçek salkımı olur. Bitkinin birinci yılının ortalarında yapraklarının dip bölümü şişkinleşerek toprağın içinde bir baş oluşturur. Bu baş zamanla büyür ve dış kabukları kurur. Toprağı kazılıp sökülen başlara kuru soğan adı verilir.
Soğanın bileşiminde uçucu ve sabit yağ, şekerler (sakkaroz, glikoz ve fruktoz), fermentler, aminoasitler, demir, A, B ve bol miktarda C vitamini bulunur. Uçucu yağının içinde bulunan propil alliin maddesi, gözleri yakar ve yaşartır. Yeşil ya da kuru soğan, çeşni vermek üzere salatalara, yemeklere, peynir ve sandviçlere katılır. Ayrıca soğan çorbası ve yahnisi gibi yemekleri yapılır. Türk mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

Faydaları
Yaşlanmayı geciktirir, cidimizi güzelleştirir.
 İdrar söktürücüdür. Bedendeki toksinlerin atılmasında ve kanın temizlenmesinde etkili olur.
İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
Hafif müshil etkisi vardır.
C vitamini yönünden zengin olduğu için bedenin savunma sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığının atlatılmasında ve yüksek ateşin düşürülmesinde oldukça etkilidir.
Araştırmalara göre, soğanın kalbi güçlendirdiği ve koroner damarları genişlettiği ileri sürülmektedir.
Yeşil ya da kuru soğan, çiğ ya da pişmiş olarak ve günlük diyete katılarak olabildiğince bol yenmelidir.
Dıştan Uygulanması
Ayrıca soğan böcek ve arı sokmalarında iyileştiricidir.
Çıbanların baş vermesini ve iyileşmesinin hızlanmasını sağlar.
Arı ve böcek sokmalarında, önce sokma yerinde iğne varsa çıkarılır ve sokma yerine kesik kuru soğan dilimleri bastırılır. Çıbanların başına da yarım kuru soğan bastırılır. Böylece soğan buralardaki yangı ve şişkinliği geçirir, iyileşmeyi hızlandırır.

SOĞAN SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Demir, potasyum, magnezyum gibi önemli bileşiklerin yanı sıra önemli glikositler içerir. Ayrıca A, B, C, D vitaminleri ve florür ile kalsiyumda içermektedir. Antibiyotik özelliği olduğunu ise bilmeyen yoktur. Parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için zerdeçal ile karıştırılarak kullanılabilir. Belli derecelerdeki çok yoğun olmayan yanıkların iyileşmesinde de şifa sağlar. Bu tip durumlar için kompres olarak uygulanmalıdır. Ayrıca iştahı açar, kalbi güçlendirir yani kalp dostudur. Gözdeki katarakt rahatsızlığı için de tüketilmelidir. Boğazı kuvvetlendirir ve ses tellerine fayda sağlayarak sesi güzelleştirir. Duyma sistemini kuvvetlendirmesi de faydaları arasındadır. Çiğ ya da pişmiş tüketildiğinde vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kandaki pıhtılaşmayı önler, arterleri güçlendirir.
SOĞAN SUYUNUN FAYDALARI
Uyuyamamaktan mı yakınıyorsunuz? Rahat ve deliksiz bir uyku için soğan suyu içebilirsiniz. Bu şifalı bitkinin suyu sayesinde rahat bir uykunuz olacaktır. Kolesterolü düzenlemeye yardım eder. Antikanser özelliği sayesinde kansere karşı da korur. Sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı önler. Kan dolaşımını arttırır.
Görüldüğü gibi bitkinin kendisinin sağlık için büyük fayda sağlamasının yanında suyu da oldukça faydalıdır. Bu şifalı su ile hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

ADET DÜZENSİZLİĞİ VE POLİSTİK OVER’A KARŞI SOĞAN SUYU!

Bu şifalı bitkinin suyunun bilinen en büyük faydalarından birisi adet düzensizliğini önlemesi ve polistik over’a fayda sağlamasıdır. Eğer adet düzensizliği varsa yani regl kanamaları düzenli değilse mutlaka 15 gün kadar bir süre kaynatarak soğan suyu içmelisiniz. Faydasını mutlaka göreceksiniz.

SOĞAN SUYU İLE KEMİKLERİNİZ GÜÇLENİR!

Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmayı sağlar, kemikleri güçlendirir. Yapılan çalışmalarda içerisindeki maddelerden dolayı kemikleri koruduğu ortaya çıkmıştır. Osteoporoz için faydalıdır. Özellikle menopoz dönemindeki kadınları kemik erimesinden korur.

SOĞUK GÜNLERİN KORUYUCUSU!

Şu soğuk kış günlerinde mutlaka tüketmeniz gereken başlıca sebzeler arasındadır. Havaların soğumasıyla birlikte mutlaka bu şifalı bitkiyi tüketmeye dikkat edin. Soğan suyu ile birlikte vücudunuzu bakterilere ve virüslere karşı koruyacak ve hasta olmaktan bir nebze olsun kurtulacaksınız. Bal ve limon ile geleneksel bitkinin suyu uygulaması hazırlayabilir ve şifaya kavuşabilirsiniz. Balgam söktürücü, öksürük iyileştirici özellikleri de vardır. Sinüzit, farenjit, larenjit ve bronşit gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına büyük şifa sağlar. Soğuk algınlığı, bronşit ve solunum yollarındaki tıkanıklıklar için de şifa sağlar. Bu şifalı bitki gibi sarımsak da kış günlerinde büyük fayda sağlar. Sarımsak da bolca tüketilmelidir.

SOĞAN SUYU İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA İYİ GELİR!

İdrar yolu enfeksiyonu hayatı olumsuz etkiler. İdrar yaparken idrar yolları yanar ve insanların canı acır. Bunu önlemek için orta boy bir soğanın üzerine 2 bardak su ekleyin. Neredeyse suyun yarısı buharlaşana kadar soğanla birlikte suyu kaynatın. Soğanı alın ve soğan suyu ılınınca 1 bardak için. Bu şekilde idrar yollarının enfeksiyonuna ve yanma hissine karşı fayda bulabilirsiniz.

SİVİLCELERDEN KURTULMA VAKTİ!

Ciltteki yaralar, akneler, sivilceler için de oldukça faydalıdır. Özellikle ciltte oluşan ve istenmeyen sivilceler için 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1/4 çay bardağı soğan suyu ile karıştırılır. Tüm malzemeler iyice birbirine karıştıktan sonra cilde sürülür. 15 dakika sonra karışımın uygulandığı bölge güzelce yıkanır. Haftada bir kez iki hafta bu karışım art arda denenebilir. Bu şekilde sivilcelerin azaldığı görülür.

UZUN SAÇLARA MI SAHİP OLMAK İSTİYORSUNUZ?

Saçlarınızın kolay uzamasını ve bakımlı olmasını mı istiyorsunuz? Genellikle bayanlar saçlarının kolay uzamadığından yakınırlar. Çeşitli yöntemlerle saçlarını kolay uzatmaya çalışırlar. İşte soğan suyu da bu yöntemlerden biridir. Yapılan araştırmalara göre haftada iki kez saçlarınızı soğan suyu ile yıkarsanız saçlarınızın çabuk uzayacağı sonucuna varılmıştır.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI DA ETKİLİ!

Birçok kişi saçlarının dökülmesine üzülür. Saçlarınızın dökülmesini engellemenin birçok yolu vardır. Soğan suyu da bu yollardan biridir. Yapılan bir araştırmaya göre haftada iki kez saçlar soğan suyu ile yıkanırsa saç dökülmesinin önleneceği sonucuna varılmıştır. Saçların bu şekilde yıkanmasına 2 ay boyunca devam edilmelidir. Hem maliyeti az hemde pratik olmasının yanında saçların dökülmesini de önler. Ayrıca bu şekilde saçlarınızdaki kepek oluşumunu de engelleyebilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI FORMÜL 1!

1 çorba kaşığı bal ile 1/4 fincan soğan suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı her gün yeyin veya saçlarınıza 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI FORMÜL 2!

1 litre kaynamış suyun içine 4 adet orta boy soğanı doğrayın. 10 dakika daha bu şekilde kaynatın. Soğumaya bırakın. Saçınızı şampuanladıktan sonra durulamak için bu suyu kullanın. 1 ay boyunca belirli aralıklarla bu formülü deneyin. Farkı göreceksiniz. Saç dökülmeniz azalacak ve saç telleriniz kalınlaşacak.

SOĞAN SUYU ZARARLARI!

Bu şifalı bitkinin suyu faydaları yanında bazı istenmeyen yönleri de olabilir. Bu şifalı bitkinin suyunu veya kendisini tüketerek ağız kokusuna sahip olabilirsiniz, istenmeyen bir nefesiniz olabilir. Hele hele dışarı çıkacaksanız çoğunlukla bu bitkiyi ya da sarımsağı yemek istemezsiniz. Diğer insanların ağız kokusuyla rahatsız olmasını istemezsiniz. Dışarı çıkmadan soğan tüketirseniz, dişlerinizi fırçalayarak ya da ağzınıza birkaç diş karanfil atarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Bu etkili bitkiyi yemek istememenin bir nedeni de mide ağrısı çektirmesidir. Yedikten sonra midesi rahatsız olan kişiler mide ağrısı çekebilir. Bunun için de bizim önerimiz bu kokulu bitkiyi salataya ilk olarak doğradıktan sonra biraz suda bekletmenizdir. Böylece bitkinin acısı biraz olsun geçecektir.
Aşırı tüketildiğinde bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bazı ciltlere uygulandığında tahriş edebilir, bu yüzden öncelikle cildin küçük bir kısmına uygulanıp test edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder